Токсичні пакети, старі труни та головний епідеміолог Швеції: топ фейків тижня про COVID-19
Твердження: Пандемія коронавірусу — брехня, для ілюстрації померлих у італійському місті Бергамо використовують старі фото 2013-го року.
Деталі: У соціальних мережах користувачі поширюють колаж із двох однакових фотографій, на яких зображені труни. У приписі до фотографій зазначено: "Ті ж труни з Бергамо 2020 року, які прибули з Лампедузи у 2013 році. Як за допомогою маніпуляції можно розігнати "епідемію".
Цей колаж начебто доводить, що смерті в Італії від коронавірусу — обман, а світові ЗМІ використовують фотографії 2013-го року, щоб ввести в оману населення планети.
Спростування: Насправді, це однакові зображення, на які накладено кольоровий фільтр. Ця фотографія була зроблена у жовтні 2013-го року у Лампедузі, після того, як затонув корабель, де загинуло 368 людей. Однак ці фотографії не використовували ані італійські, ані світові ЗМІ для ілюстрації померлих від коронавірусу в Бергамо. Ця фотографія з приписом "Бергамо 2020" вперше з'явилася у мережі вже в якості ілюстрації фейку.
Твердження: Пакет із медичними масками "розклався" за кілька тижнів.
Деталі: Соцмережею Фейсбук поширилося відео, на якому люди розповідають про те, що здійснили експеримент: поклали маски у пакет, а через кілька тижнів він, начебто "розклався" через токсичність інфікованих масок.
Спростування: Самі ж автори відео пояснили, що використали для цього експерименту біопакет із вторинних матеріалів марки Oriflame. Зазвичай такі пакети без стороннього втручання розкладаються за 3-6 місяців, однак пакет, який використовували на відео, був не новий, тому й "розклався" дуже швидко.
Твердження: У Швеції пошкодували, що відмінили карантин.
Цитата: "Якби ми стикнулися з тією ж хворобою, маючи ті ж знання, які у нас є сьогодні, я вважаю, ми б вибрали щось середнє між тим, що зробила Швеція, і тим, що вибрав інший світ", — головний епідеміолог Швеції Андерс Тегнелл.
Спростування: Тегнелл дав інтерв’ю "Радіо Швеція", де розказав про те, що коронавірус забрав багато життів і наголосив на тому, що у Швеції можна покращити прийняті щодо протистояння COVID-19 заходи.
Однак велика кількість медіа, в тому числі й українських, поширили новину із заголовками про те, що начебто Швеція шкодує про те, що не запровадила карантин раніше.
Після того, як коментарі Тегнелла почали подаватися у медіа під таким "соусом", епідеміолог на пресконференції підтвердив, що досі вважає впроваджені заходи правильними і попросив не розцінювати його попередні заяви відмовою від нинішньої стратегії.
Проект FAKEPALM розвінчує фейки про COVID-19. Якщо ти зауважив сумнівну інформацію про коронавірус чи карантин, надішли її за адресою sos.pravda007@gmail.com — і ми обов’язково її перевіримо.